GÜNCEL
latest

YUSUFELİ BARAJI YÜKSELMEYE DEVAM EDİYORDSİ Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap,  Yusufeli Baraji ve yeni yerlerşim yerinde incelemelerde bulundu.
Yusufeli Barajının çalışmalarının koordine edildiği şantiyeyi Çarşamba gece ziyaret eden DSİ Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap ve beraberindeki heyet, çalışmalar hakkında ilgililerden bilgi aldılar.
Yusufeli Barajı inşaatı sağ sahilde ve Yusufeli İlçesi Yeniden Yerleşim Yeri çalışma alanlarında inceleme yapan Genel Müdür Yardımcısı Kasap ve beraberindeki heyet daha sonra Artvin Valisi Yılmaz Doruk başkanlığında Yusufeli Barajı şantiyesinde yapılan koordinasyon toplantısına katıldı.
Yusufeli Barajı ülkemizin vizyon projelerinden olmakla birlikte 275 metre yüksekliği ile çift eğrilikli beton kemer kategorisinde ülkemizin en yüksek ve dünyanın 3. yüksek barajı olacaktır.
Gövde yüksekliğinin 190 metreye ulaştığı baraj inşaatında çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Toplam 4 milyon m3 gövde hacmine sahip barajda gövde betonunun 2 yılda tamamlanması hedeflenmektedir.

İncelemelere DSİ Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap’a Barajlar ve HES Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan, Jeoteknik Hizmetler ve YAS Dairesi Başkanı Ayhan Koçbay Artvin Bölge Müdürü Celal Tokalak, Daire Başkan Yardımcıları, Yüklenici firma yetkilileri ve berberlerindeki teknik heyet eşlik etti.
Yusufeli Barajı ve HES Hakkında Genel Bilgiler
Yusufeli Barajı ve HES tesisinin kurulu gücü 558 MW ve yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon KWh/yıl dır. Santral Binası ve enerji yapılarında betonlama çalışmaları planladığı şekilde devam etmektedir. Ayrıca enerji santralinde elektromekanik parçalarının montajlarına da inşaat faaliyetlerine bağlı olarak başlanmıştır.

Gövde Yüksekliği 190 Metreye Ulaştı
Günümüz itibarı ile barajımızda 2 642 095 m3 beton dökülerek gövde betonunda % 66 gerçekleşme sağlanmıştır. Barajımız 190 metre yükselmiş durumdadır. (Günlük ortalama beton dökümü 4 400 m3)
Yusufeli Barajı ve HES Projesi İnşaatında günlük maksimum 7.850 m³ baraj gövde betonu dökülerek rekor seviyeye ulaşmıştır. Bu miktar 1.000 mikser betona eşdeğer olup; bu miktar beton ile 200 adet konut yapılabilir.
‘’Yusufeli Barajı 100 Katlı Bir Gökdelen Yüksekliğindedir’’
Yusufeli Barajının 275 m gövde yüksekliği ile Eyfel Kulesinden 25 metre kısadır. Barajın gövdesi 100 katlı bir gökdelen yüksekliğindedir. Yusufeli Barajının gövdesinde kullanılacak olan 4 milyon m³ beton ile Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılabilir.
“Proje ile yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacını karşılanacaktır”
Bununla birlikte Yusufeli Barajının gövdesinde kullanılacak olan 4 milyon m³ beton ile her biri 120 m² 5 katlı 10.000 konut yapılabilir. Yusufeli Barajının tamamlanması ile milli bütçeye yıllık 1 milyar 250 milyon TL katkı sağlayacaktır. Proje ile yaklaşık 650 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanacaktır.
‘’Çoruh’ta Taşkın Riskini de Azaltılacak’’
Yusufeli Barajı üreteceği enerjinin yanı sıra diğer barajlara da su kaynağı olacaktır. Diğer taraftan Çoruh Nehrinin getireceği rusubatı önemli ölçüde tutarak diğer barajların ömrünün uzamasına ve Çoruh Nehrinde oluşabilecek taşkın riskini de azaltacaktır.

« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID