GÜNCEL
latest

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
Değerli Artvin halkı, bilindiği üzere dünyada Pandemi olarak kabul edilen ve ülkemizde de gün geçtikçe hızla yayılan Korona virüs vakası ilimizde de tespit edildi.

Sosyal medya dedikodularının maalesef önüne geçilemiyor ve insanlarda panik oluşturularak farklı hastalıkların kapısı aralandırılıyor. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki resmi makamlar ve haber kaynaklarından yayınlanmayan hiçbir bilgiye inanmayın. Biz gazeteciler olayları yakından takip edip gerekli mercilerle istişare ederek sizlere en doğru bilgileri aktarıyoruz.
 Artvin’de 23 Mart Pazartesi günü pozitif çıkan bir vakanın duyulması üzerine bir çok dedikodu grupları hep farklı senaryolarla çevrelerine haberi ulaştırmaya çalıştı. Bizlerde bunun üzerine vakanın görüldüğü kişinin ailesine ulaşarak en doğru bilgileri alıp sizlere aktarmak istedik.
Gazeteciliğin etik kurallarını da göz önünde bulundurarak kişinin bilgilerini paylaşamıyoruz.
Hasta yakınından aldığımız bilgiler şu şekilde;
“Koronavirüs vakaları Türkiye’de görülmeden önce Bursa’da kız kardeşinin eşinin cenazesine gidip 10 gün kald64 yaşında kadın Perşembe günü Bursa’dan Artvin’e otobüsle geliyor. Kadın yaşlılığa dayılı astım v.b. gibi rahatsızlığı olduğu için seyahat süresince kendi izolesini ve hijyen kurallarını eksiksiz uyguluyor. Kovit-19’a dair herhangi bir belirti olmamasına rağmen kadın Artvin’e geldikten sonra ailesinin aracıyla eve gidiyor. Çocuklarına tedbir amacıyla 14 gün boyunca tokalaşmayacağını, dışarı çıkmayacağını ve misafir kabul etmeyeceğini söylüyor. Bunun üzerine kendini evde karantinaya aldığını ifade ediyor. Aradan birkaç gün geçmesi üzerine kadın astıma dayalı hastalığı nedeniyle rahatsızlanarak ailesi tarafından Aile hekimliğine götürülüyor. Doktorun muayenesi üzerine farklı bir durum tespit edilmeyerek ilaçları yazılarak geri gönderiliyor. Aynı şartlarda evde süreci atlatmaya çalışırken iki gün sonra durumun biraz daha ağırlaştığını fark eden ailesi Artvin Devlet Hastanesi acil servisine götürerek tedavi edilmesini istiyor. Doktorların normal müdahalesi ve tahlilleri sonrasında kişinin yakın zamanda Bursa’dan geldiği bilgisi üzerine Kovit-19 testinin de yapılması isteniyor. Kadın, test sonucu çıkana kadar doktor gözetiminde kalıyor. Pazar gecesi gelen test sonucunun pozitif çıkması üzerine kadın Artvin Devlet Hastanesinde tedaviye alınırken çevresi tedbir amaçlı evde, sağlık müdürlüğü ekiplerince karantinaya alınıyor. “
Aile, sosyal medyada dönen umreden geldi, dışarda geziyordu, misafir kabul ediyordu tarzında ki söylemlerin tamamen yalan olduğunu olayın yukarıda anlatıldığından ibaret olduğunu belirtti.
Herkesin kendi önlemini almasını ve mecbur kalınmadığı sürece dışarı çıkılmamasını bir kez daha anlamış olduk. Bana bir şey olmaz düşüncesinden uzaklaşıp bunu ciddiye almak zorundayız.
Kalın sağlıcakla.
Fatih Tüysüz

« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID