GÜNCEL
latest

TMMOB DAN GAZI ORTAOKULA ILISKIN BASIN AÇIKLAMASITürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Artvin Il Koordinasyon Kurulu ( TMMOB) Gazi Ortaokulu yıkım kararı ile ilgili Artvin Valiliğine dilekçe vererek projeye ilişkin bilgi talebinde bulundu.
Geçtiğimiz hafta başında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan basın açıklamasında Bakanlıkça yapılan çalışmalar neticesinde Gazi Ortaokuluna yıkım kararı,Kemalpaşa ilçesindeki bir okula da güçlendirme kararı alındığı açıklanmıştı.

Bunun üzerine Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Artvin Il Koordinasyon Kurulu Valilik makamına konuya ilişkin detayları ve yeni yapilacak projeyi öğrenmek için dilekçe vererek basın açıklamasında bulundu.
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Artvin Il Koordinasyon Kurulu Başkanı Hakan Yavuz yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi;
"Cumhuriyetimizle neredeyse yaşıt sayılabilecek Gazi Ortaokulu, Artvin eğitimine önemli katkılarda bulunmuş, herkesin bir şekilde yolunun kesiştiği, maddi manevi bağlarımız olan tarihi sayılabilecek bir yapıdır. Böyle bir yapının Bakanlığın talimatı denilerek apar topar yıkımına göz yummamız mümkün değildir. Bakanlıkça yapılan çalışmalardan, veliler dahil ilimizdeki mühendis ve mimarların haberdar olmayışı kamu oyunda ve bizlerde rahatsızlık meydana getirmiştir. Bu çalışmaları kim, ne zaman yapmıştır? Yine İl Milli Eğitim Müdürünün ifadesine göre bu iki okul haricinde diğer okulların depreme dayanaklı olduğu anlaşılmalı mıdır yoksa diğer okullar için çalışma yapılmamış mıdır? Sadece bu iki okulun deprem yönünden dayanıksız olması kamu oyunda ve bizlerde şüphe uyandırmaktadır. Bu kapsamda Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Artvin İl Koordinasyon Kurulu ( TMMOB Artvin İKK ) olarak, Artvin Valiliğine 25.02.2020 tarihinde 4982 sayılı bilgi edinme hakkı yasası hükümleri çerçevesinde, yıkım ve güçlendirme kararı verilen bu iki okulla ilgili proje ve raporlarının ( zemin etüt raporları, deprem performans raporları, binalardan alınan karot, sıyırma, vb. laboratuar test çalışmalarının raporları ) tarafımıza verilmesi için talepte bulunduk. Hatta kamuoyunda en çok yaşanan tereddütlerden biride, okulun yıkılması sonrasında yapılacak olan yeni yapının ne amaçla kullanılacağı, adının ne olacağıdır? Bununla ilgilide yine aynı dilekçede bilgi talebinde bulunduk. Valilikten tarafımıza istediğimiz bahse konu çalışmalara ait proje ve raporlarının sunulması durumunda Kamuoyu ile ivedilikle paylaşacağımızı belirtmek isteriz.

Ben yaptım oldu anlayışı ile Gazi Ortaokulunun ve onun kadar tarihi olan bahçesindeki Fıstık Çamı ağaçlarının yok olup gitmesini kabul etmiyoruz.
Sonuç olarak, Artvin Halkının bir değeri olan Gazi Ortaokulu oldu bitti ile yok edilemez. Eğer mevzuatına uygun şekilde çalışmalar yapılmış ve yapı Riskli Bina olarak değerlendirilmişse yıkıldıktan sonra yerine yapılacak yapının adı da dahil olmak üzere aynı amaçla, bahçedeki mevcut ağaçlara da zarar vermeden yapılmasını ilgililerden Artvin Halkı ve TMMOB (Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği) Artvin İl Koordinasyon Kurulu olarak talep ediyoruz. Başka amaçlı bir projeyi kabul etmiyoruz."
Haber : Adem Güngör

« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID