GÜNCEL
latest

GÜRCİSTAN’A ALINMAYAN ÇİNLİ VATANDAŞ HOPA’DA PANİĞE NEDEN OLDU


Eksik evrak bahanesiyle Gürcistan’a alınmayan Çinli iş adamı Hopa’da kısa süreliğine panik havası estirdi.
Artvin Kemalpaşa Sarp sınır kapısından Gürcistan’a geçmek isteyen Çin uyruklu bir vatandaş evrak eksikliği bahane edilerek ülkeye alınmadı.
Edinilen bilgiye göre iki haftadır Türkiye’de bulunan ve Tiflis havalimanından Çin’e gitmek üzere Sarp Sınır kapısından Gürcistan’a giriş yapmaya çalışan Çinli vatandaş Korona virüs tehlikesine karşı evrak eksikliği bahane edilerek ülkeye alınmadığı öğrenildi.
Çinli vatandaş yüksek ateş şüphesiyle sağlık ekipleri tarafından kontrollü şekilde Hopa Devlet Hastanesine kaldırıldı. Korona virüs tehlikesi göz önünde bulundurularak güvenli bölge de tedavisi yapılan şahsın tahlil sonuçlarının temiz çıktığı öğrenildi.
Gürcistan hükümetinin Çin’e uçuşları durdurması nedeniyle ülkeye sokulmayan Çinli vatandaşın Hopa Devlet Hastanesinde misafir edildiği bilgisine ulaşıldı.
İlçe de kısa süreliliğine panik oluşmasına neden olan olay sosyal medya abartılarak asılsız paylaşımlarla Hopa’da Korona Virüsü olduğu ima edildi.
Konunun bakanlık tarafından takip edildiği ve Çin Büyükelçiliği ile görüşmelerinin sonucunda şahsın son kontrollerinin yapılıp ülkesine gönderileceği bilgisine ulaşıldı.

Haber: Fatih Tüysüz / Artvin 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamlarda bulundu. 

Koca ;”Türkiye’de Korona Virüsü İçin Tüm Tedbirleri Aldık”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından Koronavirüs konusundaki güncel gelişmeler ve Çin’den tahliye edilen vatandaşlar hakkında açıklama yaptı.
Bu süreçte dünya genelinde 26 ülkede toplam 11 bin 791 vaka görüldüğünü hatırlatan Bakan Koca, “Bu sayısının yüzde 99’unun Çin’de olduğunu hatırlatmak istiyorum. Yine tamamı Çin’de olmak üzere 259 kişi hayatını kaybederken, 243 vaka da tedavi edilerek taburcu edildi. Hayatını kaybedenlerin büyük çoğunluğu kronik hastalığı olan 65 yaş üstü ve bağışıklığı düşük olan kişilerdi. Salgın Hastalıklar Koordinasyon Merkezimizden anlık olarak dünyadaki tüm gelişmeleri takip ediyoruz” diye konuştu.
“Herhangi şüpheli bir yolcuya rastlanmadı”
Yeni tip korona virüse yönelik alından tedbirleri yerinden incelediğini ifade eden Koca, “Bölgeden uçuşların geldiği tek havalimanı olan İstanbul Havalimanı’nda termal kameraları ve alınan diğer önlemleri yerinden gördüm. Çin’den gelen tüm uçuşlar için bulaşıcı hastalık kontrol önlemlerimiz devrede. Türk Hava Yolları, uçuşlarını durdurma kararı almıştı. Şu ana kadar toplamda 13 bin yolcu tarandı ve herhangi şüpheli bir yolcuya rastlanmadı” değerlendirmesinde bulundu.
“Türkiye’de kesin olarak koronavirüs tanısı alan hastamız olmadı”
Fahrettin Koca, “Bugüne kadar farklı illerden bildirilen toplam 88 şüpheli kişiden numune alınarak Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda analiz edildi. Şu ana kadar Türkiye’de kesin olarak yeni korona virüs tanısı alan hastamız olmadı” dedi.

« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID