GÜNCEL
latest

ARTVİN’DE TIR SÜRÜCÜLERİNİN KIŞ EZİYETİ
Türkiye ile Gürcistan arasındaki Sarp Sınır Kapısı'nda, kar yağışı ve buzlanma nedeniyle tır parkına giremeyen araçlar uzun kuyruğa neden oldu.

Türkiye'nin Gürcistan üzerinden Kafkas ülkelerine açılan Artvin'in Sarp Sınır Kapısı'nda gümrük işlemlerin yavaşlaması üzerine uluslararası taşımacılık yapılan Tır'lar bir kez daha kilometrelerce kuyruk oluşturdu. 

Yetkililer, Sarp Gümrük Kapısı'nda işleyişin olağan seyrinde ilerlediğini, güzergahtaki yoğunluğun yarına kadar normale dönmesinin beklendiğini ifade etti.

Tır parklarının dolması üzerine, Arhavi, Hopa ve Kemalpaşa ilçelerinin yer aldığı Karadeniz sahil yolu üzerinde kırlarını park ederek sıralarını beklemeye başladılar. Karayolunun bir şeridini kapatan Tır'lar, trafiğin de aksamasına neden oldu.

Her iki ülke topu birbirine atıyor arada çileyi biz çekiyoruz
37 senedir tır sürücülüğü yapan Recep Çillioğlu,”Avrupa’ya çalışıyorum ama sadece bu gümrükte böyle sorun yaşıyoruz. Beklememizin nedenini sorduğumuzda ise, her iki ülkede birbirine suç atıyor. Türkiye ye soruyoruz Gürcüler çalışmıyor, diyor Gürcülere soruyorum Türkler. Arada sıkıntıyı çileyi bizler çekiyoruz. Kar kış içinde Tır’cılar mağdur” dedi.
Evimiz hayatımız Tır’ın içi oldu
Dört gündür yollarda, 17 saattir Gümrük kapısında sırada olduğunu ifade eden tır sürücüsü Serkan Onur,” hayatımız evimiz gecemiz gündüzümüz, yememiz içmemiz tırın içi oldu. Daha ne kadar beklerim bilmiyorum. Ama beklemek Tır’cının mesleğinde var sanırım” diye konuştu.
Bursa’dan, Rusya’ya Tır’ıyla yedek parça götüren Doğan Karaduman ise,” beş gündür yollardayım. Gümrük binamız yeni yapıldı. Gayet güzel ama park alanı yeterli olmadığından bu beklemeler yaşanıyor. Bizde yol kenarında sıranın bize gelmesini bekliyoruz. Yetkililer bu soruna bir an nce çözüm bulur diye umut ediyorum” dedi.
  

« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID