GÜNCEL
latest

Yerli Otomobil Neden Türkiyede Üretilmedi


Yerli Otomobil Neden Türkiyede Üretilmedi Sorusuna Cevap Sonuna Kadar Okuyun Arkadaşlar

ARABAMIZ NEDEN DIŞARDA YAPILDI ?

TÜRKİYE'nin OTOMOBİLİ TOGG!!!

Yerli Otomobil konusunun artık tüm detaylarını yazalım. Nedir, neden İtalya'da prototip yapıldı, tasarım ne demek, Saab'a ne oldu?
Madem bilgilendirme bu kadar yapıldı, biz de tüm hatlarıyla adım adım anlatalım öyleyse. Hadi buyurun;

*Öncelikle, 10 yıldır hâlâ mı PROTOTİP üzerinde konuşuyoruz?
- Hayır yanlış bilinenin aksine TOGG ve tedarikçilerin bir araya gelişi ve mevcut prototipin çalışmalarına başlanma yılı 2017 yılıdır. Basında daha önce çıkan haberler ile bu süreç birbirinden farklıdır.

*Peki Prototip neden İtalya'da yapıldı?
- Ülkemizde hali hazırda üretim yapan otomotiv sektörü zaten bulunmaktadır. Bu sektör örneğin Ford Eskişehir Fabrikası (A) modelini üretirken tüm üretim planlamasını ve BANT düzenini buna göre oluşturur. Siz bu düzende bir taşı bile değiştiremezsiniz.
Bu sebeple (A) modelinin üretildiği banta dur, 1-2 gün de ben prototip üreteyim diyemezsiniz!..
Daha teknik açıklamak gerekir ise. Bir plazma kesim makinası bilgisayar kontrollüdür. 6 mm SD37 Çelik kesimi için programlanmış bir makina 8mm çelik kesmez. Bunun için amperi dahil, pek çok değişiklik yapmak zorundasınız. Bir bant ise bunun gibi onlarca makina ve robottan oluşur yani kısacası hepsini YENİDEN programlamanız ve işiniz bitince düzeltmeniz gerekir. Bunu  yapmanın ortalama maliyeti işleyen bir fabrikada size MİLYONLARCA dolardır.

Çünkü hem adamın mevcut üretimini durdurmak, hem yeniden tüm bandı bozmak, sonrasında da bu bozduğunuz bandı TEKRAR DÜZELTİP açığı da tamamlamak zorundasınız ki, bu imkansızdır.
Bunun yanında böyle bir işlemi yapmak fabrika Türkiye'de bile olsa Koç grubunun yetkisini fersah fersah aşar ve bunun için merkezden izin almak zorundasınız. Çünkü ürettiğiniz ürünler Türkiye için değil dünya pazarına giden siparişlerdir.
İtalya'da ise, sadece bu iş ile uğraşan tasarım araçlar imal eden CUSTOM ÜRETİM BANTLARI vardır. Bunlar seri üretim yapmaz ve gerektiğinde KİŞİYE ÖZEL tasarım ve imalat yaparlar. Bknz: Arapların yaptırdığı Custom dizaynlar.
Buna bir örnek de BRABUS gibi özel çalışan yerlerdir.

*Peki sanayide neden yapmadık?
- Çünkü Sanayii Sitelerinde yapılan bir ürün endüstriyel değildir. Her ürün farklı olacağından dolayı ister istemez ne test amaçlı ne de SERTİFİKASYON için kullanılamaz.*Peki bu arabayı İtalyanlar mı yapacak?

- Hayır arkadaşlar, yukarıda saydığım sebepler dolayısı ile bu aracın sadece prototipi İtalya'da imal edildi. Testler tamamlanıp nihai ürünler onaylandığı anda üretim Türkiye'de Bursa/Gemlik dahil pek çok fabrikada yapılacaktır. Ana kampüs BURSA olacak.
Mesela BATARYA kısmı için ZORLU Grubu çoktan yatırımlarına başladı bile. Doğal olarak batarya bir fabrikada, motor veya rotlar başka bir bantta yapılacak....
Hepsi bir arada olmaz, olamaz dünyada böyle bir kampüs çeşidi YOK.
Talaşlı imalat ile kimyasal imalat yan yana olmaz.

*Tasarım neden italyan?

- Tasarım dediğiniz şey görselliktir ve bir araç imal edilirken satış en önemli unsurdur. Bilinen bir tasarımcı marka imajını da satış potansiyelini de artırır. Kendinizi kanıtladıktan sonra özgün görselleri kendiniz de yapabilirsiniz.
Buna en güzel örnek tekstil sektöründe. Mesela DESA Firması, LOUİS Vuitton firmasına fason üretim yapar.
Ancak LV, bu ürünü 6000 dolara satarken DESA 300 dolara satar. Halbu ki aynı kalite aynı fabrika aynı ürün, işte sebep budur.

*Neden Prototip ve fabrikası nerede?
- Değerli dostlar prototipi üretip testlere sokmadan bir üretim bandı oluşturamazsınız. Peki neden?
Mesela ürettiğiniz prototip çok iyi ancak ön direkte bir zayıflık gördünüz ve 4mm yerine 6mm malzeme kullanmanız gerekti.
İşte bu durumda o bandınız çöp olur çünkü 4 mm kesen lazer CNC, Kw gücü yeterli olsa bile yeniden otomasyon ister, kesim süresi uzar bu yükleme kolunda değişiklik gerektirir, boşaltma kolu keza, sonra pres ayarı kaynak ayarı zamanlamalar kısacası tüm ayar ve zaman ÇÖP olur. İşte bunun için önce Prototip üretilir.

*Peki Yazılım, Lisans ve Fikri mülkiyet hakları ne durumda?

- İşte işin en güzel yanı burası. Lisans haklarının tamamı Türkiye'ye ait.
Yazılım tamamen Türk Mühendislerinin emeği.

Fikri Mülkiyet hakları da %100 Türkiye'ye ait.

Mesala bu otomobil tamamen dışarıda üretilip dışarıya satılsa bile, veya Yazılım teknolojisi ihraç edilse, Enerji/Batarya teknolojisi ihraç edilse bile, Türkiye'ye milyonlarca Dolar Lisans ve Teknoloji geliri sağlayacak.

*Peki Saab vardı, O ne oldu?

- Saab bu ortaklıktan önce başlanan bir süreç, ancak merak etmeyin alınan hiçbir Know How boşa gitmez. Hepsinden mühendislik olarak birşeyler öğrenilir. Misal AİRBAG teknolojisi.

*Peki neden bu kadar uzun sürdü?

- Çünkü ilk defa girdiğimiz bir iş. Teknolojide/Otomativde tüm tecrübe ve gücüne karşın yeni bir modelin çıkış süreleri sanılanın aksine hayli zaman alır. Mesela ;
Mercedes 7 ila 8 yıl
Bmw 8 ila 9 yıl
WW ortalama 8 yıl
Cadillac ortalama 11 yıldır.
Ee bu durumda TOGG için bu süre Sizce çok normal değil mi?..
Evet, tekrar Hayırlı olsun .

« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID