GÜNCEL
latest

ARTVİN - RİZE HAVALİMANIN YÜZDE 52'Sİ TAMAMLANDI


ARTVİN - RİZE HAVALİMANIN YÜZDE 52'Sİ TAMAMLANDI
Dolgu çalışmalarının yüzde 52'si tamamlanan Artvin – Rize Havalimanı inşaat çalışmaları aralıksız devam ediyor.
Türkiye'nin Ordu-Giresun Havaalanı'ndan sonra denize dolgu yapılarak inşa edilen 2. havalimanı olacak Artvin - Rize hava alanında 3 kilometre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde pist yapılıyor.
Dolgu çalışmalarına 2017 yılının şubat ayında başlayan ve 2022 yılının Ocak ayında bitmesi planlanan havalimanı inşaatında 300 civarında iş makinası ve 660 işçi 24 saat aralıksız çalışıyor.
Artvin – Rize Havaalanı inşaatında 2 adet taş ocağından dolgu için malzeme taşınıyor. Dolgu alanında sadece taş, toprak, kaya gibi dolgu malzemesi kullanılmamakla beraber günlük 30 adet üretilebilen, toplam ağırlığı 45 ton olan beton x bloklarının da içerisine yer aldığı malzemeler ile günde 120 bin ton dolgu işlemi yapılıyor.
Dolgu işlemi sadece iş makineleriyle bu iş için özel dizayn edilmiş gemilerle gerçekleştiriliyor.
 7 bin 300 metre mendirek ile önce akıntı en aza indirilerek dolgu işlemi yapılıyor. İşin yüzde 90'lık kısmını kapsayan 2 milyon 600 bin metrekare toplam dolgu alanında 85 milyon 500 bin ton dolgu yapılması planlanıyor.
Üst yapı ihalesi biten Rize-Artvin Havalimanı'nda inşaatın bitimiyle de 500 kişinin istihdam edileceği düşünülürken Artvin ve Rize turizmine de büyük katkı sağlaması amaçlanıyor.
« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID