GÜNCEL
latest

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ BALTA, ARTVİN’İ TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDIAK Parti Artvin Milletvekili Ertunç Erkan Balta, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığı konuşma ile Artvin ilinin sorunlarını ve bu sorunlara karşı AK Parti iktidarı döneminde getirilen çözümleri içeren bir konuşma gerçekleştirdi.
AK Parti Artvin Milletvekili Av. Erkan Balta TBMM’de oturumda yaptığı konuşmada; “ Sayın Başkanım, değerli milletvekilleri; havası güzel, doğası güzel, insanı bir başka güzel, bin bir çeşit rengiyle, bin bir çeşit lezzetiyle cennet timsali seçim çevrem Artvin ili hakkında söz almış bulunmaktayım. Bu vesileyle Genel Kurulumuzu ve tüm milletimizi saygıyla selamlıyorum.
Artvin, on yedi yıl boyunca tarihinde almadığı yatırımları aldı; Ulaşımdan turizme, tarımdan sağlığa her alanda çok büyük -20 katrilyonun üzerinde- yatırımlar aldı. En son olarak da Hopa Cankurtaran Tüneli'ni açtık. Cankurtaran Tüneli, Artvin'in elli yıllık hayaliydi.
Şimdi, Artvin'in deli nehri, coşkun nehri Çoruh Nehri üzerinde yapılmakta olan barajlarla ülkemizin en önemli açığı olan enerji açığı büyük ölçüde -hidroelektrik üretiminin yüzde 25'i, toplam enerji üretimimizin de yüzde 7'si- karşılanacak. Bu barajların en büyüğü de son halkası olan Yusufeli Barajı. Yusufeli Barajı, dünyada kendi sınıfı içerisinde en yüksek 3'üncü baraj olacak, ülkemizin de en yüksek barajı olacak. Yusufeli Barajı'yla birlikte Yusufeli ilçemiz ve ilçemize bağlı 3 köyümüz tamamen, 15 köyümüz de kısmen sular altında kalacak. Bu barajla Yusufeli ilçesi ilçesini sular altında bırakılacak olmasına rağmen; yollarıyla, yeniden yerleşim yerleriyle ve inşaatlarıyla Yusufeli'ne çok büyük sorunlar yaşatılacak olmasına rağmen, bu barajın temel atma töreni binlerce kişinin katılımıyla alkışlanarak yapılmıştır. Böyle bir alicenaplığı, böyle bir fedakârlığı değil Türkiye'de, dünyanın hiçbir yerinde görmek mümkün değildir.
Yusufeli ilçesi, bu kadar soruna rağmen, hiçbir zaman yaşamış olduğu sorunları devletine isyana, kaosa, kargaşaya dönüştürmemiştir. Yusufeli'nin bu fedakârlığı, bu vefakârlığı karşısında bizler de Hükûmet olarak, yedi buçuk yıl il başkanlığım döneminde şahsım, dönem milletvekilimiz İsrafil Kışla, aynı zamanda on yıl boyunca Belediye Başkanımız olan Eyüp Aytekin'le birlikte, Yusufeli'nin sorunlarını, Yusufeli'ye yakışmayacak bir şekilde çözüm yolu içerisinde asla olmadık. Yusufeli'yle ilgili meselelerin çözümünde asla günlük hesaplar, siyasi hesaplar peşinde olmadık. Yusufeli'ye yakışacak, Yusufeli'ye layık işler başarabilmek için yedi yıl boyunca, on yıl boyunca çalıştık. Bu süre içerisinde Yusufeli'de hak sahipliği konusunda Yusufeli'ye mahsus son derece avantajlı düzenlemeler yaptık. Mevcut Yusufeli'nin 4 katı büyüklüğünde yeni bir Yusufeli inşa ediyoruz. Yeni Yusufeli'de sportif alanlarıyla, sosyal alanlarıyla, göl manzarasıyla, mimarisiyle 21'inci yüzyılın örnek ilçelerinden, bölgenin yıldızı bir ilçe inşa edeceğiz.
Bu süreç içerisinde elbette ki pek çok sorun yaşıyoruz, Yusufelili hemşehrilerimiz de pek çok sorun yaşıyorlar. Biz bu sorunların çözümü noktasında Yusufelililerle birlikte, onların taleplerine uygun olarak, Yusufeli'nin fedakârlığına yakışacak şekilde, bu sorunların çözümü için gerek ilgili bakanlıklarımızla gerekse de ilgili makamlarla yoğun bir çalışma temposu içerisindeyiz. Karşılaşmış olduğumuz sorunlardan, özellikle bugünlerde biraz daha güncel konular olduğu için değinmek istediğim biri iki nokta var: Hak sahipliği meselesi Yusufeli'de çok avantajlı bir düzenlemeyle çözülmüş olmasına rağmen, maalesef, mülkiyeti olduğu hâlde hak sahibi olamayan bir kısım hemşehrimiz var. Diğer taraftan, üç yıllık ikamet şartını tamamlayamadığı için hak sahipliğinden mahrum kalan hemşehrilerimiz var. Yine, Yusufeli'de iş yeri sahibi olup da vergi kaydını tamamlayamadığı için hak sahibi olamayan hemşehrilerimiz var. Bu konularla ilgili, ilgili bakanlıklarımızla görüşmelerimizi yaptık. İnşallah, kısa bir süre içinde de bu sorunların hepsini çözmüş olacağız.
Bir yandan Yusufeli'de yeni yerleşim yerinde 4+1 daire talepleri olan hemşehrilerimiz vardı. Tabiatıyla, yeni projeler, yeni alanlara ihtiyaç duyulduğu için bu konuyla ilgili de ilgili bakanlıklarımız çalışmalarını yürütmekte. Bu konuyu da inşallah, Yusufeli'nin lehine çözüme kavuşturmuş olacağız.
Bir yandan özellikle son günlerde viyadük sorunuyla ilgili pek çok spekülasyon yapılmaktadır. Viyadük sorununu, ilgili bürokratlarımızın geçen hafta Yusufeli'de açıkladığı şekilde, Yusufeli'ye asgari zarar verecek ve oradan kalkmak zorunda olan iş yeri ve mesken sahiplerini de eski yerlerine göre daha memnun olacakları imkânlar sunacak şekilde çözeceğiz.
Tabii, Yusufeli'deki meseleleri kısa bir konuşmaya sığdırabilmem mümkün değil. 2 Haziranda Yusufeli'de seçimlerimiz yenileniyor. İnşallah, Yusufeli yine emaneti ehline teslim edecek, daha doğrusu emanet ehlinde kalmış olacak. Yusufeliler şunu çok iyi bilmeliler ki çözüm yolları bizdedir, çözüm için gerekli çalışmaları yapmaktayız. Bugünden sonra da Yusufeli'nin geleceği için en güzel şekilde, her birinin mutlu olacağı, huzurlu olacağı bir ilçe inşa etme noktasında, bizden başka bu işi bilen, bu işe çözüm üretme noktasında bir şey ortaya koyabilecek başka kimse de yoktur.
İnşallah, Yusufeli'miz bu seçimde doğru karar verecek ve çok daha güzel olacak diyor, Genel Kurulumuzu saygıyla selamlıyorum” ifadelerine yer verdi.

« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID