GÜNCEL
latest

KAYMAKAMDAN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE İFTAR

Şavşat’ta Kaymakam Göktaş, Üniversite Öğrencileri İle İftarda Buluştu
Üniversiteler Ve Yüksekokullar Düzeyinde Bir İlk Yüksekokuldan Yüksek Düşünce, Özel İnsanlarla İftarda Bir Araya Geldiler
Artvin Çoruh Üniversitesine bağlı Şavşat Meslek Yüksek Okulu Ramazan ayında çok önemli bir etkinlik yaparak Şahit Aileleri, Gaziler ve Engellilerin onuruna İftar yemeği vererek büyük bir ses getirdi.
Şavşat Meslek Yüksek Okulu Sosyal Güvenlik Bölümü öğrencilerinden Sümeyye Akça, Ebru Çetin, Hivda Salman ve Kader Yılmaz öncülüğünde ortaya atılan fikir kısa bir sürede gerçekleşerek büyük bir çoğunluğunun Şehit aileleri, gaziler ve engelliler ile engelli yakınlarının oluşturduğu yaklaşık 350 kişiye iftar yemeği vererek büyük işle bütün dikkatleri üzerlerine çekip halkın takdirini topladılar. Bu şekilde bir iftar yemeği ilk defa yapılıyor oluşu da ilçede farklı bir atmosfer yaratarak bütün dikkatleri okulları üzerine çekmeyi başardılar.
Önce sadece küçük çaplı sadece bazı engellilere yemek vermeyi planlayan Yüksekokulun yüreği sıcak genç kızları konuyu önce okul Müdürü Şennan Aslan ile görüştükten sonra Müdürlerinden almış oldukları güç ile daha sonra İlçe Kaymakamı Musa Göktaş, Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar ile de görüşüp fikirlerinin olumlu olduğunu düşüncesini aldıktan sonra geniş çaplı bir iftar yemeği planlayarak özel insanları İlçenin idarecileri ve Yüksekokulun öğrencileri ile bir araya getirmeyi başardılar.
Şavşat Meslek Yüksekokulunun vermiş olduğu iftar yemeğine Kaymakam Musa Göktaş ve eşi Nazan Göktaş, Belediye Başkanı Nihat Acar, Jandarma Komando Bölük Komutanı Teğmen Mustafa Eroğlu, İlçe Emniyet Amiri Servet Orhan, Şavşat Meslek Yüksek Okulu Müdürü Şennan Aslan, İlçe Müftüsü İrfan Şafak, Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Gürol Köroğlu, Sosyal Hizmetler Vakıf Müdürü Kandemir Dede, Aydın Şehit aileleri ve gaziler derneği Başkan yardımcısı Özcan Akar, Artvin Engelliler Meclisi Başkanı Cemil Öngüner, Artvin Engelliler Meclisi Başkan yardımcısı ve Şavşat Engelliler Dernek Başkanı Nurbay Usta, Artvin Engelliler Dernek Başkanı Hatice Nur Ersöz, Artvin Engelliler Dernek Yönetim Kurulu üyeleri, Şavşat Engelliler Dernek Yönetim Kurulu üyeleri, Artvin, Ardanuç ve Şavşat ilçesinden engelliler ve yakınları, Şehit Aileleri, gaziler, Şavşat Meslek Yüksek Okulu idarecileri, öğretim üyeleri ve öğrencileri katıldı.
Kaymakam Göktaş, “Böyle Bir Etkinlik Beklemiyordum”
Etkinliğe katılan Kaymakam Musa Göktaş, arkadaşlarımız bizi davete geldiklerinde böylesine geniş çaplı ve organize eksizsiz bir etkinlik beklemiyordum şeklinde ifade etti.

Yüksekokulun öğrencilerinin servis yaptığı iftar yemeğinde Kaymakam Musa Göktaş ve eşi Nazan Göktaş ile Belediye Başkanı Nihat Acar diğer idarecilerle birlikte okulun Sosyal Güvenlik Bölümü öğrencileri bütün şehit aileleri, gaziler ve engellilerle tek tek ilgilendiler.
Şavşat Meslek Yüksekokulunun Kapalı Spor Salonunda verilen iftar yemeği sonrası bütün idareciler çok önemli mesajlar vererek Şavşat Meslek Yüksekokuluna böylesine önemli bir programı gerçekleştirdiği için teşekkür ettiler.
İftar Yemeği sonrası İlçe Müftüsünün yaptırmış olduğu dualar sonrasında İlçe Kaymakamı Musa Göktaş, yapmış olduğu konuşmada, “Çok güzel bir ramazan akşamında, bu mübarek ayın manevi havasını şehit yakınları, gaziler ve engellilerle birlikte teneffüs etmekten büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.
Ramazan ayının hem İslam âleminde hem de Türk Milletinde ayrı bir yeri, ayrı bir kültürü olduğunu belirten ve bu yemeğin hazırlanmasında büyük çaba harcayan Şavşat Meslek Yüksek Okulu bütün yönetim kadrosuna, Sosyal Güvenlik Bölümü öğrencilerine ve Şavşat engelliler Dernek Başkanı Nurbay Usta’ya teşekkür eden Kaymakam Musa Göktaş, “Ramazanda birlik, beraberlik, dostluk, kardeşlik, yardımlaşma, dayanışma duyguları ön plana çıkar. İnsanlar, bu ayda daha hoşgörülü olurlar. Aynı sofraları paylaşır, konu komşu gözetilir, akrabalar ziyaret edilir. Şehit yakınlarımız da şehitlerimizin bizlere birer emanetidir. Şehitlerimizin bizlere vatan olarak bıraktığı bu toprakların vatanın kıymetini bilmeliyiz. Şehit ve gazilerimize minnet borçluyuz. Bu cennet vatan uğruna hayatlarını ortaya koyan şehitlerimizi rahmetle anıyor, bütün yakınlarına ve gazilerimize sağlıklı ömürler diliyorum” dedi.
Engelli vatandaşların artık eskiye göre çok daha fazla evlerinden çıkarak iş ve sosyal hayata katıldıklarını belirten Göktaş, “Bu gelişmenin kendiliğinden olmadığını, engellilere yönelik yapılan yasal düzenlemeler, fiziksel iyileştirmeler, evde bakım ve ihtiyaçlarının karşılanması çok önemli gelişmelerdir. Engellilerimizin sosyal ve kültürel etkinlikler içerisinde olması son derece önemli. Çünkü hem aile ekonomisine katkı sağlıyor, onun da ötesinde kendilerine olan özgüvenlerinin artmasını sağlıyor. Sadece iş hayatında değil, artık kültür alanında da, değişik kültürel ve spor etkinliklerinde de engelli kardeşlerimizi görebiliyoruz. Bu oldukça memnuniyet verici bir durumdur. Her zaman yanlarında olduk olmaya da devam edeceğiz” dedi.
Sıcak bir sohbet ortamda geçen iftar programı sonrası Belediye Başkanı Nihat Acar; “Çeşitli faaliyetler ile değerlendirebildiğimiz güzel bir akşam oldu. İnsanların da böyle mutlu olduklarını gözlerinden görmek de bizi ayrıca mutlu ediyor. Bu vesile ile bir araya gelmenin verdiği imkanla şehit ailelerimiz, gazilerimiz, engellilerin bireysel sorunlarıyla da bire bir görüşme ve sohbet etme imkanı da bulduk. Bu özel kişilerle birlikte olmak güzeldi. Belediye olarak bu özel insanlarımızın her türlü sorunu ve derdi ile ilgilenmek bizlerin çok önemsediği bir durumdur. İlçemizde engellilerin daha rahat hareket etmeleri ve sosyal belediyecilik çerçevesinde her türlü etkinlikte var olduklarını göstermeleri konusunda sürekli yanlarında olacağız. Yüksekokulumuzun böylesine önemli bir programla ilçemizin tanıtımı, birlik ve beraberliği ve dostluk kardeşlik ruhunun daha da artması konusunda ki atmış oldukları bu adım çok çok önemlidir. Kendilerine teşekkür ediyorum. Yapacakları her türlü etkinlikte yanlarında olacağımızı belirtiyorum.” dedi.
Şavşat Meslek Yüksekokul Müdürü Şennan Aslan’da yapmış olduğu konuşmada, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fahrettin Tilkinin selamını herkese ileterek bütün katılımcılara teşekkür ederek, okulunun böylesine önemli bir etkinliği başarı ile yapmış olmasından dolayı duymuş olduğu memnuniyeti dile getirdi.
Etkinliği hazırlayarak başarı ile sona ermesini sağlayan okulun Sosyal Güvenlik Bölümü öğrencileri de mutluluklarını dile getirerek, “Çalışınca, özgüven olunca başarılmayacak bir iş yoktur. İlk defa böylesine büyük bir yükün altına ve sorumluluğuna girdik. Buradan sonra daha büyük etkinlikleri yapacağız. Artık buna inanıyoruz. Bu özel insanlarımız hepimizin bir değeridir. Buraya gelmeleri bizlere onur verdi.” dediler
Şehit aileleri ve engelliler; bu iftar yemeğinin kendileri için büyük bir moral olduğunu vurgulayarak yetkililere ve emeği geçenlere teşekkür ederek, “Böylesine duyarlı gençler olduktan sonra bu ülkede şehitlerimizde yattığı yerde rahat uyuyacak engellilerimizde kendi sorunları ile baş başa kalmayacak.” Dediler.
Aydın’a Davet
Aydın Şehit Aileleri ve gaziler Derneği Başkan Yardımcısı Özcan Akar da memnuniyetini dile getirerek okullar düzeyinde ilk defa bu kadar geniş çaplı bir etkinliğe şahit oldum. Hazırlayan arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Artvinli şehit ailelerimizi gazilerimizi ve engellilerimiz Aydına bekliyorum.” Dedi.
Konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan Şavşat Engelliler Dernek Başkanı ve İl Engelliler Meclisi Başkanı yardımcısı Nurbay Usta; “Bizlere bu toprakları vatan yapan şehit ailelerimiz şunu bilsinler ki evlatları vatan toprağına düşene kadar kendi evlatlarıydı. Vatan toprağına düştükten sonra Yüce Türk Milletinin evlatlarıdır. Artık bizlerde sizlerin evlatlarıyız. Burada huzur içerisinde bu yemeği yiyorsak sizlerin o muhteşem evlatlarınıza borçluyuz.” Dedi.
Nurbay Usta, “Engellilik bu kardeşlerimizin kendi tercihleri değildir. Yaşamış olduğumuz dünyanın her karesinde bu kardeşlerimizin de en az bizler kadar hakkı var. Görmeyene göz, eli tutmayana el, konuşamayana duyamayana ses, yürüyemeyene ayak olabildiğimiz ve bu kardeşlerimizin yaşamlarını kolaylaştırdığımız ölçüde insanız. Çok faal bir derneğimiz var. Bu etkinliği düzenleyen ve katılım gösteren bütün yetkililerimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Yıllarca Üniversite ve Yüksekokul düzeyinde böylesine bir etkinlik ilk defa gördüm. Şavşat Meslek Yüksekokulu yönetici ve çalışanları ve güzel bir yüreğe sahip Sosyal Güvenlik Bölümü öğrencilerine çok çok teşekkür ediyor memnuniyetimin sonsuz olduğunu ifade etmek istiyorum. Ayrıca engellilerin buraya gelmesinde ve haberdar edilmesinde tek tek engellilerimize ulaşan ve tek tek evlerine kadar giderek evlerinden alan dernek Başkan yardımcımız ve yaşlılarla, engellilerle ve asker ve polis etkinliklerinden bir kuruş dahi ücret almadan etkinliklerinde ücretsiz konser veren Türkü Kız Solmaz Akgül’ü de burada söylemesem büyük bir haksızlık etmiş olurum.” Dedi.
Yenilen iftar yemeği ve yapılan konuşmalar sonrası saatlerce hoş sohbet devam etti. Şavşat Engelliler Derneği yönetim kurulu tarafından evlerinden tek tek alınan Şehit aileleri, gaziler ve engelliler devlet yetkililerinin de desteği ile tek tek evlerine sorunsuz bir şekilde bırakıldılar.

« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID