112 Adliye Haberleri afad ahmet biber aile hekimliği ak part artvin AK Parti akarsu Anne antalya araba ardahan Ardanuç Arhavi Artvin artvin haber Artvin Adliye Artvin AK Parti artvin belediye başkanı Artvin Çoruh Üniversitesi artvin de kar artvin deprem Artvin Doğa Gezginleri Artvin Doğa Yürüyüşü artvin doğalgaz artvin haber artvin ibrahim ince Artvin İl Emniyet Müdürü artvin kaza artvin medya Artvin Rize Havaalanı Artvin sınır kapısı artvin trafik kazası artvin valisi Artvinedair atama Av.Şenol Alpaslan ayı ayı yola indi otomobil çarptı bahcesaray Bahçesaray Baraj Basın basın açıklaması batum Bebek belediye meclis toplantısı boğa güreşleri Borçka Borçka haber Borçka Karagöl Cankurtaran cemiyet cerattepe cezaevi CHP chp artvin cığ corona virüsü cumhurbaşkanı erdoğan Çatı Çökmesi çaylık yangını Çevre Çevre ve Şehircilik Bakanı çığ Çin çoban çoruh nehri Çöp Damar Köyü Demirhan Elçin deniz Deniz üzerine havaalanı deprem devlet hastanesi diploma Doğa doğal yaşam doğalgaz doğu türkistan dolgu dsi Duyurular eğitimsen eğlence elektrikli araba emekli Emniyet müdürü enelli rampası engelli Erkan Balta erzurum Etkinlikler Eyüp Aytekin facia Fahrettin Koca fahrettin tilki Fatih Tahtalı Fatih Tahtalı Kimdir Festival firari Firma Rehberi Fotoğraflar Gazeteci Gezi Gökçen ailesi Gönüllü görme engelli Gösteri Merkezi gündem gürcistan halk oyunları hasan altoprak Hava Durumu HAVALAR SOĞUDU AKTARLAR YAŞADI havalimanı haziran heyelan Hopa hopa arama kurtarma Hopa Devlet Hastanesi Hopa haber hopak ibrahim ince içme suyu iftar il başkanı il özel idaresi İsrafil Kışla istifa jandarma kaçak Kafkasör kamyon kano kar kar tatili kar yağışı kara yolu karaca karadeniz karayolu Kaymakam Musa Göktaş Kaza Kemalpaşa Kocaeli korona virüsü köpek KÖŞEYAZILARI köy yolu Kutlama maden marant Mehmet Selvi Meme memur sen merkez meteoroloji Mevsim Milletvekili Murat Kurum Muratlı barajı Muratlı Sınır Kapısı Murgul Müzikler narkotik navigasyon nöbet offroad okul okullar tatil Ordu Giresun orman yangını osman akyürek ölü ölüm Özen Akçam Pazar Ramazan Ramazan Bayramı ramazan bayramı mesajı recep tayyip erdoğan Rize Sağlık Sağlık Bakanı sağlık ocağı sahara sandık sarıkamış sarıkamış destanı sarıkamış harekatı sarp Sarp Sınır Kapısı satranc seçim Sel selahattin arslan sessiz çığlık Sinan Ergen Sinema Rehberi Soğuk hava Sonbahar su sorunu Süheyla Köse Süt Şavşat Şavşat Karagöl Şavşat Sonbahar şehit şenol alpaslan Şifa aktar Tatil tekerlekli sandalye THOF tır kuyrukları togg Trabzon trafik kazası tursit tünel Türkiye Şampiyonası uçurum Uğur Bayraktutan Vali vali doruk vali yılmaz doruk van Videolar vuslat Yağış yangın yaralı yayla Yeni Yerleşim yerli otomobil Yılmaz Doruk yoğun bakım ünitesi yol Yusufeli yusufeli barajı Yüksel Kantar zeki alkan zincirleme kaza Ziyaretçi

Artvin’de son zamanlarda yerel ve ulusal basın temsilcilerinin Artvin Valiliği Basın Müdürlüğüyle perde arkasında yaşanan sorunları Çoruh Postası İmtiyaz Sahibi Tolga Gül yaptığı açıklamayla kamuoyuna taşıdı.
Çoruh Postası İmtiyaz Sahibi Tolga Gül, Çifte Standarda Tepki başlığı adında yaptığı basın açıklamasında ; “Artvin Valiliği’nin basın yayın bürosu tarafından yapılan haberlerinin Anadolu Ajansı’nda kaynak göstermeden yayınlanmasına sessiz kalan Basın Müdürlüğü’nün fedakârca Artvin’de kamu hizmeti yapan gazetelere uyarılarda bulunmalarının vicdanlara ters bir davranıştır. ” dedi
Artvin’de haber ajanslığı hizmeti veren Ajans Çoruh Gazetecilik firmasına Çoruh Postası Ajansı’nın imtiyaz sahibi Tolga Gül, kamuoyuna açıklamalarda bulunarak yaşadıkları sıkıntılar hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.
Artvin’de kendi kaynakları ile gazetecilik yapmaya çalışırken devletin kaynakları ile gazetecilik yapan kuruluşlarca sıkıntıya düşürüldüklerini ifade eden Gazeteci Tolga Gül, Artvin Valiliği Basın Bürosu tarafından yapılan Artvin Valiliği haberinin yanlışlıkla Ç.P. olarak yayınlanmasının ardından Artvin Valiliği Basın Müdürlüğü’nce gazetelere uyarılarda bulunulmasını eleştirdi.
Hem Valilik Hem Ajan Muhabirliği Yerel Basına Sıkıntı Yaşatıyor
Artvin Valiliği Basın Müdürlüğü’nün basın bürosu ile ve bu büroda görevli olan bir memurun Anadolu Ajansı Muhabiri olması dolayısıyla yaşanan sıkıntılarla ilgili açıklamalarda bulunan Gül, “ Biz yaklaşık 5 yıldır kendi imkânlarımızla haber ajansı faaliyetlerinde bulunmaktayız. Faaliyetlerimiz kapsamında ürettiğimiz haberlerimizi kullanan ve kuruluşumuza abone olan ilimizdeki yerel gazetelerle uyumlu bir şekilde yıllardır çalışmaktayız. Bugüne kadar yaşadığımız sıkıntıları dile getirmemiş olmamıza rağmen bardağı taşıran son bir gelişme sonrasında artık kamuoyu ile sıkıntılarımızı paylaşma mecburiyeti görmekteyiz. 25 Temmuz 2018 Çarşamba günü Artvin Valiliği Koordinasyon Kurul Toplantısı haberi kuruluşumuz tarafından servis edilirken art niyetsiz bir biçimde yanlışlıkla bir kaynak gösterilmeden servis edildi. Bazı abonelerimiz tarafından haber kaynağı bizzat Ç.P., bazı gazetelerde kendi haberi olarak kullanmışlardır. Bu ve benzeri Valilik menşeili haberlerin kullanılmasının asıl sebebi kamuoyunun bilgilendirilmesidir. Artvin Valiliği Basın Bürosu’nun da asli görevi bu ve benzeri haberleri bizim gibi yerel gazeteler aracılığıyla kamuoyu ile paylaşmaktır. Üstelik bu büronun ilk önceliği de ulusal kuruluşlardan ziyade Artvin yerel basınına haber servisi yapmak, Valiliği’nin ve Artvin Valisi’nin faaliyet ve çalışmalarını Artvin halkına yerel medya aracılığıyla duyurmaktır. Görevi ve amacı bu olmasına karşın Artvin Valiliği Basın Müdürlüğü’ne bağlı Basın Bürosu bütün bu amaç ve gayelerini bir kenara bırakarak kendi bürolarının isimlerinin gazetelerde yayınlanmasının ve kendi bürolarının isminin reklamının peşine koşma gayreti içerisindeler.
Aynı Uyarıyı Anadolu Ajansına Yapabiliyorlar mı?
Yukarıda da belirttiğim üzere ajans faaliyetinde bulunurken vergi veren ve her türlü maddi sorumlulukların altında mücadele eden bizlere bu tür hesaplar sorulurken Artvin Valiliği’nin haberlerini yıllardır kaynak kullanmadan kullanan ve Türkiye genelindeki haber kuruluşlarına servis eden Anadolu Ajansı kuruluşuna bir kez olsun ‘Neden kaynak olarak AVBM’yi göstermediniz?’ diye sorulmamıştır. Artvin halkı adına Artvin’de bir nevi kamu görevi gören kuruluşumuz bu tür çifte standartlardan dolayı büyük bir üzüntü içerisindedir.
Haksız Rekabet İçerisindeyiz
 Yaşadığımız sıkıntılar sadece bununla da kalmamaktadır. Maalesef belirtmek isteriz ki devletin imkânları ile yapılan bir ajans faaliyeti ile başta bizim kuruluşumuz olmak üzere ilimizdeki birçok haber kuruluşu ve ulusal haber ajanslarının temsilcileri haksız rekabet içerisinde bulunmaktadır. Artvin Valiliği’nin imkânları ile bizzat Artvin Valiliği Basın Bürosu’nun personeli aracılığıyla burada devletin haber ajansı faaliyetinde bulunmasının ne denli etik olduğunu da kamuoyunun takdirlerine bırakmak istiyoruz.
Vali Değil Basın Bürosu Daha Önemliymiş
Biz ajans olarak ve ajansımızdan haber alan haber kuruluşları olarak Artvin Valiliği’nin ve Artvin Valisi Ömer Doğanay’ın çalışmaları ve faaliyetlerini Artvin halkına ve kamuoyuna duyurma noktasında oldukça hassas davranmaktayız. Sayın Valimizin çalışmalarını da beğeni ile takip etmekteyiz ancak böylesine hassas davranan kuruluşlar olarak Artvin Valisi Ömer Doğanay’ın ve Artvin Valiliğinin çalışmalarının önemli olmadığı asıl önemli  olan Basın Bürosu’nun adının yayınlanması olduğunu gördük.
AA AVBM’yi Kaynak Gösterene Kadar Bizde Haberlere Kaynak Göstermeyeceğiz
Biz Artvin’de kamu görevi gören ajans kuruluşu olarak diyoruz ki bundan böyle Artvin Valiliği’nin ve Sayın Valimiz Ömer Doğanay’ın faaliyet ve çalışmalarını ‘AVBM’ kaynağı göstermeden servis edeceğimizi ve bundan önce olduğu gibi yine aynı hassasiyetle faaliyet ve çalışmaların takip edilerek haber servisi yapılacağını kamuoyuna duyurmak istiyoruz. Devletin eliyle, bizim vergilerimizle bizimle yarışan devletin kuruluşu Anadolu Ajansı bundan böyle Artvin Valiliği menşeili haberlere kaynak olarak AVBM’yi kullanana kadar bizlerin de kaynak göstermeden bu haberleri kullanma hakkımız olduğunun bilinmesini istiyoruz.

Çifte Standartların Son Bulmasını İstiyoruz
Bizlerin tek derdi Artvin’dir ve amacımız kamu ile halkın buluşmasına katkı sağlamaktır. Konuyla ilgili olarak Sayın Valimiz Ömer Doğanay’ın da gerekli hassasiyeti göstereceğinden ve bu çifte standartta sorumluluğu olan kişileri uyaracağından kuşku duymadığımızı belirtir kamuoyuna saygıyla duyururuz.” ifadelerine yer verdi.  

Etiketler: ,

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.