GÜNCEL
latest

ÇOCUKLUK HAYALİ YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİN İLGİ ODAĞI OLDU


Çocukluk hayalini gerçekleştirmek için yaptığı ağaç evle ilçe turizmine büyük katkı sağlarken hayalini aile işletmesine dönüştürdü.
Artvin´in Arhavi ilçesine bağlı Kemerköprü köyünde yaşayan Osman Kaba (56), hayallerini gerçekleştirmek için evinin bahçesinde bulunan çam ağacının gövdesine 18 metrekarelik ağaç ev yaptı.
İzmir’de 30 yıl kendisine ait bir şirkette inşaat mühendisliği yapan Kaba, doğayla iç içe sakin bir yaşam için bütün işlerini çocuklarına devrederek eşiyle birlikte köyüne yerleşti.
Dede yadigarı harabe köy evini yöre mimarisine göre yeniden dizayn eden Kaba, eşiyle birlikte sakin bir köy hayatı yaşamaya başlar. Annesi ve eşi, Osman Kaba´ya hem yaşı hem de hastalığı nedeniyle kendisini yormamasını aileye yetecek küçük bir semender yaparak manzaraya karşı çay kahve içme ihtiyaçlarını giderebileceklerini söylerler. Azminin, kararlılığının en önemlisi de çocukluk hayalinin önüne kimse geçemez.

Köy ve ilçeyi kuş bakışı gören evin bulunduğu yer İnşaat Mühendisi Kaba´ya
küçüklükten bu yana hayalini kurduğu ağaç evi hayata geçirmek için ilham kaynağı olur. Bahçesinde bulunan yaklaşık 15 metre yüksekliğinde ki çam ağacını değerlendirmeye karar verir. İnşaata başlayarak tek başına 6 ay gibi kısa sürede herkesin ilgisini çekecek bir yapıta imza atar. Çam ağacının gövdesinde yerden 8 metre yükseklikte içerisinde tuvaleti,banyosu ve 7 kişinin konaklayabileceği 18 metrekarelik genişliği 8 köşeli renkli çatısı ve etrafı camla çevrili muhteşem manzarası olan bir ev yapıyor.
Yaptığı bu evle sosyal medyada fenomen olan Kaba, ziyaretçi ağırlamaya başlayınca projesinde ufak tefek değişikliklerle bunu turizme kazandırmaya karar veriyor. Resmi işlemlerin ardından ağaç evi yerli yabancı turistlerin hizmetine sunuyor. Eşi ve annesiyle birlikte misafirlerine organik ürünlerle hazırlanmış köy kahvaltısı, Karadeniz çayı isteyenlere yöresel yemekler ikram ediyor.
Turistlerin yoğun ilgisine daha iyi cevap verebilmek adına ağaç evi tamamlayacak yeni projelerini tek tek hayata geçiren Kaba, kayık haneden kayık alarak "kayık hep deniz de mi olur bende karaya çıkarıyorum" deyip ağaç evin altına yerleştiriyor. Misafirlerine kayıkta kahvaltı yapma imkanı sunmanın mutluluğunu yaşıyor.
Doğa turizmi için olmazsa olmazlardan olan konaklama içinde ağaç evin
haricinde ´Şana´ adında çift kişilik suit serender yapan Kaba, gelen misafirlerini en iyi şekilde ağırlamak için yeni projelerinin de olduğunu söylüyor.
2016 yılının bahar aylarında açılışını yaptığı ağaç evin ismine Lazca kökenli Aşk, Sevgi, Sevda anlamına gelen Olimbera adını koyarak sosyal medyadan binlerce takipçiye ulaşıyor.
Kanseri doğa sevgisiyle yendi
Kaba bir yıldır kanser hastalığıyla mücadele ettiğini anlatarak, "Çok sevdiğim Kazım Koyuncu'nun hastalığıyla mücadele ediyorum. 2 ameliyat, 4 kemoterapi ile Allah'a şükür bitirdik. Doğa sevgisi olmasa belki de yaşamazdım. Buralar benim uzun yaşamama inşallah vesile olacak." dedi.

Geleceğe yönelik projelerinden de bahseden Kaba, şunları söyledi:
"Norveç'te Finlandiya'da kuzey ışıklarını seyretme bungalovları oluyor. Türkiye'de fazla yok. Ben bir iki tane daha böyle bungalov yapmayı düşünüyorum. Yapabilirsem, Allah ömür verirse, toprağa gömülü hobit evlerden yapmak istiyorum. Hobit evleri çok seviyorum. Bunu da Yüzüklerin Efendisi filminden esinlendim. Bir tane daha kayık aldım, onu da 15 metre yüksekte ağaca asacağım motorla inip çıkacak insanlar oturacak."
Osman Kaba'nın eşi Nurten Kaba ise ağaç evin hayatlarına ayrı bir renk kattığını ifade ederek, "Eskiden kimse gelmiyordu, çok sıkılıyordum. Şimdi gelen gidenden sıkılmaya fırsat bulamıyorum, o yönden çok güzel oldu. Bazen 'acaba yapmasaydık mı' diyorum, tatlı bir yorgunluk oluyor." diye konuştu.
Ağaç eve gelen turistlerden Nazım Koto da, internette yaptıkları araştırmalar ve arkadaşlarının tavsiyesi ile İstanbul'dan geldiklerini ve umduklarından daha güzel bir yerle karşılaştıklarını kaydetti.

İstanbul'dan gelen Burcu Kırımlı Karabey ise ağaç gövdesinde uyumanın ve kahvaltı yapmanın farklı bir şey olduğunu ifade ederek, "Herkese tavsiye edebileceğimiz bir yer. Şehrin gürültüsünden uzak, manzarası gerçekten çok güzel." değerlendirmesinde bulundu.
« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID