GÜNCEL
latest

TÜTÜNCÜLER KÖYÜ HALKININ AYILARLA BAŞI DERTTE


Artvin Merkeze bağlı Tütüncüler köyü mezrasında 12 yayla evine giren ayılar maddi hasara yol açtı.
Kış ayının gelmesiyle aç kalan ayılar yerleşim yerlerine inmeye başladı. Merkez Tütüncüler köyüne yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta olan mezradaki yayla evlerinde yiyecek arayan ayılar evleri kullanılmaz hele getirdi.  Ahşap ve betonarmeden oluşan 12 eve girdiği tespit edilen ayıların verdiği zarar köy halkını hayrete düşürdü.  Pençeleriyle kapıları kırarak girdiği evin içerisinde her şeyi yerle bir edip yatakların yerlerini değiştirmesi ise ev sakinlerini şok ettirdi.
Mezra sakinleri kış ayının gelmesiyle köylerine göç ederken yaylada yiyecek bırakmadıklarını buna rağmen ayıların son iki yıldır mezraya inerek evlere zarar verdiklerini iddia ederek devlet yetkililerinden ayılara sahip çıkılmasını istedi.
4 yıl önce kendi imkânlarıyla yaptıkları 2 katlı betonarme binanın demir dış kapısını kırarak içeri giren ayı evin içerisinde sağlam bir şey bırakmadığını odaların kapısını kırarak yatakları yorganları parçaladığını dile getiren hane sakini Eşref Özdemir, devlet yetkililerinden kış aylarında ayılara beslenme odakları yapmalarını istedi.
 Eşref Özdemir; “ Biz burada yazın özellikle yüksek yaylalara çıkamayanın 3 ay kadar kaldıkları yer. Burada 12 tane yaylamız var. Kimisi ahşap kimisi daha modern yapılmış burada son 3 – 4 yıldır özellikle orman dairesinden Gürcistan’dan ayıların getirip bırakıldığı söylentilerinden sonra özellikle bu yaylalara girme olayı son 3 -4 yıldır var. Yukarı da ki yaylalara da giriyor ama oralarda böyle yiyecek tarzı şeyler olmadığı için orada sadece zarar veriyor.  Bu bina yeni yapılmış içeride yiyecek tarzı şeyler var burada tahribi daha fazla yapmış. Aramış eşinmiş yatakları parçalamış. Dış kapıyı demiri koparmış kendine yer açmış. Bizim yaylamızı perişan halde bırakmış. Devlet büyüklerimizden de kış mevsimlerinde beslenmesi için yiyecek bırakmasını ki bu insanların azda olsa geçim kaynağı olduğu bu yerleri tahrip etmesin.  Birinci istediğimiz bu hayvanları besleyici yerlerin oluşturması bunları oluşturursa bizim zararlarımızda daha az olur. Bizim zararımızın da en azından belli bir bölümünün karşılanmasını talep ediyoruz. Bununla ilgili gerekli yerlere müracaat ettik ama hala bir dönüş olmadı” dedi.

Nihat Özdemir ise 70 yaşında olduğunu ve birkaç sene öncesine kadar ayıların evlere saldırması gibi bir durumla hiç karşılaşmadığı belirterek, şunları söyledi:  "Şimdi ayılar evlere giriyor. Bu birkaç senedir yaşanıyor. Devlet bunu vurmayı da yasakladı. Biz ne yapalım bu vaziyette? Tarlaları ekemiyoruz, domuz talan ediyor. Yazın hayvan saklayalım, yaylalara çıkalım dedik, bu sefer yaylalarımızı ayı yıkmaya başladı. Bu vaziyette mağduruz. Devlet buna bir çare bulsun."

« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID