GÜNCEL
latest

KOCATEPE “ TURİZMDE İCRAAT ZAMANI”


Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Turizmine Nitelikli Personel Kazandırılması adına ilgili kurum ve kuruluş temsilcileriyle bir araya gelerek yol haritası belirlendi.
‘Artvin Belediyesi Ekoturizmi Geliştirmek Üzere Nitelikli İş gücü Yetiştirme Projesi’ kapsamında Belediye Başkanlığı toplantı salonunda Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe başkanlığında  düzenlenen toplantıya Turizm il müdür vekili Özner Bilmiş, Esnaf sanatkarlar Başkanı Demirhan Elçin, Halk Eğitim Müdürü İsmail İnan,İşkur müdür vekili Sevil Bayrak, Ticaret Sanayi Odası Başkan vekili Taner  Köse, Turizm Eğitmeni Olgun Yavuz ,  katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe; Artvin’i Turizm kenti yapmak için artık somut adımları atmanın zamanı geldiğinin ve bu kapsamda valiliğin önüne Turizm Enformasyon bürosu koyulması gerektiğini restoranların otellerin kaliteli hizmet sunabilmesi için personele eğitim verileceğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:
“Artvin’i Turizm kenti, eğitim kenti yapacağız diye geziyoruz artık sözü bırakıp somut adımlar atmamız gerekiyor bunun için burada turizmde önemli olan nitelikli işgücünü artırıcı konuları konuşmak için toplandık. Artvinde bir tane kokartlı rehberimiz yok öncelikle bu sorunu çözmemiz lazım. Sonra bizim markamız döneri, yemeye gidiyoruz tabağa 2 tane soğan 2 domates koyup önümüze getiriyor bu böyle olmaz bunu sunuma çevirmemiz gerekiyor. Personele görevine göre tek tip kıyafet uygulamamız lazım. Bizim sosyal tesislerimizde personele kafkasör  t-shirtları giydirmeye çalışıyoruz o gün giyiyorlar ertesi gün o t-shirtları giymemek için işten çıkıyorlar. Bu durum diğer işletmeler içinde geçerli işletme sahibi de haklı olarak ‘eğitim versek ne olur adam ertesi gün çıkıp gidiyor diyor.’ olsun biz anlatalım da isteyen alır.
Valiliğin önündeki yere Turizm enformasyon bürosu koyalım. Şehrimize gelen turist gezilecek görülecek yerleri buraya gelip öğrensin hem istihdam alanı yaratmış oluruz hemde şehrimize gelen turist gitmek isteyeceği yer hakkında buradan rahat bir şekilde bilgi alır.
Olgun Bey, turizm işleri ile uğraşmış akademik olarak da çalışmaları olan bir arkadaşımız. Artvin için de bir çalışma yapmış bana sunumunu yaptı benimde aklıma yattı çok büyük masrafta gerektirmiyor. Biliyorsunuz belediyenin işi turizm yapmak değil ama istedik ki konunun tarafları ile bir araya gelerek program yapalım. Bu programın kapsamında; aşçısının, çırağının, servis görevlisinin giyinmesi, yemeğin sunumuna, müşterinin ağırlanmasından uğurlanması konularında eğitim verelim dedik. Turizmde kaliteli hizmet konusunda başarılı olabilmek için konunun muhatapları olan, Ticaret Sanayi Odası ve Esnaf Sanatkarlar Odasını Halk Eğitim İl Müdürümüzü, Kültür Turizm İl Müdürümüzü İşkur İl Müdürümüzü davet ettik. Burada bu konuları detaylıca konuşup sonuca bağlayalım” dedi.
Konuşma sonrasında Turizm Eğitmeni Olgun Yavuz, katılımcılara “Ekoturizmi Geliştirmek Üzere Nitelikli İş gücü Yetiştirme Projesi’ konulu yaklaşık 2 saat sunum yaparak Artvin’de Turizmi nasıl geliştirilebileceğini anlattı.
 Toplantıda alınan kararlar;
Artvin Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezinde, turizm ile ilgili işletmelere Aşçı, servis görevlisi, resepsiyon ve rezervasyon alma konularında eğitim düzenlenecek ve eğitim sonrasında iş yerlerinde 2 ile 7 gün arasında uygulamalı bir eğitim verilecek. Eğitimlere katılan işletmelere işyerlerine asmak için eğitime katıldıklarına dahil kokart verilecek. Personele ise Milli Eğitim onaylı belge verilecek.
Geleneksel Kurs Devri Bitti

Kurs açmak için belli bir sayının toplanması gerekmeyecek işletme sahibi gelecek benim personelimin şu eğitimlere ihtiyacı var diyecek. Eğitmeni işletmeye göndereceğiz yerinde eğitim vererek kursları tamamlayacağız.
« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID