GÜNCEL
latest

KARADENİZ, 11 EKİM DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ’NÜ KUTLADI

Artvin Ülkü Ocakları Bayanlar Birim Başkanı Aslıhan Karadeniz, Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle çocuğun yerinin kocasının yanı değil, öğretmen Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde olduğunun altını çizen Karadeniz yaptığı açıklamada; “Birleşmiş Milletler tarafından 4 yıl önce 11 Ekim günü "Dünya Kız Çocukları Günü" ilan edilmiştir. İlan edilmesindeki amaç ise kız çocuklarının daha kaliteli bir yaşam sürmesidir. Bu sayede dünyada kız çocuklarının ayrımcılık, şiddet ve istismara uğradığına dikkat çekilmek istenmiş, toplumsal konumlarının güçlendirilmesine ve çocuk haklarının önemine vurgu yapılmak istenmiştir.

Devlet ve millet olarak kız çocuklarımıza yönelik ayrımcılık, istismar ve ihmallerin ortadan kaldırılması için araştırmalar yapmalı, bu araştırmalar doğrultusunda sorunlara çözüm önerileri bulunmalı, bulunan çözümler artık uygulamaya dökülmelidir. Ülkemizde halen daha çocuk yaşta evliliklerin tartışılması büyük Türk milletine yönelik bir hakarettir. Türk Milleti tarih boyunca ulaşabildiği tüm toplumlara medeniyeti getirmiş, eğitimi esas kılmıştır. Çocuğun yeri kocasının yanı değil, öğretmenin Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde çizdiği çizgidir.

Evlilikleri önlemek amacıyla tedbirler alarak çocuklarımızı ve yetiştikleri ortamı eğitime yönelecek şekilde hazırlamak devletin asli görevidir ve bu görevi yerine getirmelidir.  Çocuk yaşta evliliklerin sadece bir anayasal suç değil, bir insanlık suçu, hatta insanlık dramı olduğu herkese anlatılmalı ve birey anlayana kadar uğraşılmalıdır. Kız çocuklarımız ile yakından ilgilenmeli, yaşamış oldukları sorunlarına çözümler bulmalı, bu sorunları aşabilecek güç ve cesareti onlara vermeliyiz. Kız çocuklarının güçlendirilmesinde ailelere de büyük rol düşmektedir. Bu asli görevimizin farkında olunmalı ve daha sağlıklı nesillerin yetişmesi için çaba gösterilmelidir. 

Bizler Ülkü Ocakları olarak her kızımızın eğitimine katkı sunmaktan memnuniyet duyacağız. Kız çocuklarımızın ötekileştirilmesine, toplumun dışında tutulmasına karşı mücadele vereceğimizi dile getirmek istiyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle Ülkü Ocakları Artvin İl Başkanlığı olarak, kız çocuklarının toplumda daha güçlü olmaları, her türlü ayrımcılık ve istismardan kurtulmaları, bütün haklardan eşit düzeyde yararlanmaları dileğiyle dünyadaki tüm kız çocuklarının “11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü”nü kutluyor daha sağlıklı nesillerin yetişmesi için mücadele vermekten onur duyacağımızı tekrar dile getirmek istiyoruz. Ne Mutlu Türk’üm Diyene!” ifadelerini kullandı.

« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID