GÜNCEL
latest

İŞKUR İŞVERENLERİN İHTİYAÇLARINI TESPİT EDİYOR!

İŞKUR,  Artvin’de 180 Kişilik Açık İş Olduğunu Tespit Etti. İŞKUR 81 ilde 90 bin 749 işyerini ziyaret ederek eleman ihtiyaçlarını tespit etme çalışması gerçekleştirdi.

Artvin’de 20+ istihdamlı işyerlerinin yüzde 18’inde 180 kişilik açık iş olduğu tespit edildi. Çalışmayla ilgili olarak İŞKUR tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: ”İŞKUR81 ilde 90 bin 749 işyerini ziyaret ederek eleman ihtiyaçlarını tespit etti.Piyasanın önde gelen faaliyetleri Toptan ve Perakende Ticaret,İmalat ve İnşaat sektörlerinde yer almaktadır.

Artvin’de 20+istihdamlı işyerlerinin %18’inde 180 kişilik açık iş olduğu tespit edilmiştir. Artvin’deaçık iş oranı %3,4 olarak hesaplanmıştır ve en çok açık işi olan sektör 64 kişi ile İnşaat sektörü olmuştur. Diğer açık işi olan sektörler, 54 kişi ile Ulaştırma ve depolama, 35 kişi ile İmalat, 16 kişi ile Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri, 8 kişi ile Mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler ve 3 kişilik ile de Eğitim olmuştur.

İşverenlerin en çok talepte bulundukları meslekler Beden İşçisi (Taşıma, Yükleme-Boşaltma),Beden İşçisi (İnşaat), İş Makineleri Yağcısı,Sondaj Operatörü/Sondör ve Garson (Servis Elemanı)’ dır. Açık işlerde en çok aranılan ilk üç beceri Yeterli Mesleki/Teknik Bilgi ve Tecrübe, Fiziki ve Bedensel Yeterlilik ve Takım Çalışması’dır. İşverenler talep ettikleri açık işleri en çok İŞKUR ve Akraba-eş dost aracılığı ile aramaktadır.  

Araştırma kapsamındaki 20+ istihdamlı işyerlerinin%60,6’sında211 kişinin temininde güçlük çekilmektedir. Eleman temininde en çok güçlük çekilen meslekler Beden İşçisi (Taşıma, Yükleme-Boşaltma), Beden İşçisi (İnşaat),Otobüs Muavini,Tır-Çekici Şoförü,Ahşap Mobilya İmalat Ustası, Garson (Servis Elemanı), Sondaj Operatörü/Sondör, Fayans, Seramik Ve Karo Döşemecisi, Kaynakçı (Oksijen Ve Elektrik), İnşaat Kalıpçısı (Ahşap)meslekleridir. 

Artvin’de 20+istihdamlı işyerlerinde İşverenler, 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarının %1,1 oranında artmasını öngörmektedirler. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler İnşaat, İmalat, Toptan ve Perakende Ticaret’tir.Beden İşçisi (İnşaat), Sıvacı, İş Makineleri Yağcısı, İnşaat Elemanları Kalıpçısı (Elle) Ve Sondaj Operatörü/Sondör mesleklerinde istihdam artışı beklenirkenTemizlik Görevlisi, Beden İşçisi (Temizlik), Kalıpçı-Pres, İnşaat Demiri Bağlama Ustası mesleklerinde istihdam azalışı beklenmektedir”.

« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID