GÜNCEL
latest

ARTVİN'DE TURİZM MASAYA YATIRILDI


Geleceğini Turizm'de arayan Artvin,  turizminin sorunlarını ve bu sorunların çözüm yollarını ortaya koymak amacıyla çalıştay düzenledi.

DSİ 26. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtım Genel Müdürü İrfan Önal maderatörlüğünde düzenlenen çalıştaya Artvin Valisi Ömer Doğanay, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ziya Teşket, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ömer Gümüş,   Çoruh Üniversitesi Rektörü Fahrettin Tilki, DSİ Bölge Müdürü Celal Tokalak, diğer ilgililer ve turizm sektörünün temsilcileri katıldı.

Sayı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan çalıştay da katılımcılar tek tek söz alarak Artvin'de turizmin canlanması için sorunları ve çözüm önerilerini sundu.

Başkan Kocatepe “ Şehrin Bakirliğini Bozmadan Turizm'de Ön Plana Çıkmalıyız"

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Turizm çalıştayında yaptığı konuşmada  Artvin’in geleceğini turizmde aradığını belirterek  Artvin'in bakirliğini bozmadan turizmde hedeflediği noktaya ulaşmalıdır dedi.

Başkan Kocatepe, “Artvin gibi geleceğini turizmde arayan ama turizm enformasyon bürosu olmayan bir kentte turizmi masaya yatırmak çok büyük bir önem arz ediyor. Bizim fabrikamız yok bunun için elimizde kalmış en önemli değer şehrimizin bakirliği. Bu bakirliği bozmadan ön plana çıkararak Artvin’imizi turizm kenti haline getirmemiz gerekmektedir.

Bugün turizmi konuşacağız şunu söyleyebilirim ki; biz Karadeniz’den taşan turistlere mi ümit bağlayacağız yoksa kendimizin hazırladığı turizm planı ile mi bir çıkış yapacağız. Artvin’e gelip belli bir gün konaklayıp ilimizdeki tüm tarihi eserlerimizden doğamıza belli güne yayılmış komple turizm mi yapacağız. Buna karar vermemiz gerekiyor.

-Biz Artvin’de Turizmi Geliştirmeye Çalışıyoruz

Artvin’e turistlerin özel olarak gelmesi gerekiyor. Artvin’de neler yapılmalı da turist çekebiliriz bu konu özelinde çalışma yapmamız gerekiyor. Geçenlerde Katarlı yatırımcı getirdik ama Artvin dışında yaşayıp Artvin'e 3-5 yılda bir gelen 1 hafta kalıp köy fantezilerini gerçekleştiren hemşerilerimiz Artvin’i mi satıyorlar diye yaygara koparıyorlar. Biz Artvin’de turizmi geliştirmeye çalışıyoruz bunu yaparken de planlamış olduğumuz master turizm planına göre yapıyoruz. Master turizm planımız çerçevesinde siz de gelip yatırımda bulunabilirsiniz.

Ben burada turizm işi yapmak istemiyorum ama bizi İzmir’den Ankara’dan İstanbul’dan arayıp da kokartlı rehber istediklerinde gönderebileceğimiz kokartlı rehber yok bu duruma biran önce çözüm bulmamız lazım.  Turizm il müdürümüz samimiyetle çalışıyor ama 5-10 kişiyle bir ilde turizm adına ne yapabilir?

-Taşkın Kalabalıklar Değil Seçkin Misafirler Ağırlamak istiyoruz

 Karadeniz kontrol edilemez bir turizm yaşıyor. Karadeniz’deki bu kontrol edilemez turizmin eksiklilerinin tecrübesinden yararlanarak Artvin’de doğayı bozmadan taşkın kalabalıkları değil seçkin misafirleri ağırlayacağız felsefesiyle bir turizm anlayışı benimsedik. Bu çalıştayın Artvin’e hayırlı olmasını diliyorum saygılarımı sunuyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Taşkent ;"Turizm Dünyanın En Hızlı Gelişen Sektörü"

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ziya Taşkent, ülkeler ve bölgeler açısından toplumsal ve ekonomik kalkınmanın bir girdisi olan turizmin dünyanın en hızlı ve istikralı gelişen sektörlerinden birisi olduğunu ifade ederek  2016 yıl sonu itibarıyla dünya genelinde bir önceki yıla göre yüzde 4 oranında artış ile 1 milyar 250 milyon kişinin seyahatinin söz konusu olduğunu söyledi. Taşkent; " 2030 yılında 1.8 milyara çıkması bekleniyor. Bugün dünya gayri safi hasılasının yüzde 10’unu, uluslararası ticaretin yüzde 7’sini ve her 10 istihdamdan birini turizm oluşturuyor” dedi.

Turizm noktasında Artvin özelinde de açıklamalarda bulunan Taşkent, “Anıt ağaçlarından doğal ormanlarına, krater göllerinden yaylalarına kadar birçok doğal değerleri ile eko turizm açısından önemli kaynaklara sahip olan Artvin, özgün mimarisi ve arkeolojik zenginlikleri ile de kültür turizmi açısından ciddi bir potansiyele sahip. Bununla birlikte folklorik değerler ve geleneğin büyük ölçüde korunduğu yerel yaşam tarzıyla birleşmesi sonucunda Artvin’in doğanın tarihin ve kültürün iç içe geçtiği bir marka olarak gündeme taşınmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

-Vali Doğanay “Turizm İl Müdürlüğümüzün Çok Eksiği Var"

Artvin Valisi Ömer Doğanay’da yaptığı konuşmada turizmin en önemli öğesinin sektör temsilcileri olduğunu  söyledi. Doğanay, “ Turizmdeki asıl yük, asıl sorumluluk, sektör temsilcilerin ve girişimcilerin üzerinde. İnşallah bu yükü hakkıyla taşırsınız. Biz kamu görevlileri olarak da sizlerin sorunlarını çözmek için gayret ediyoruz” dedi.

Doğanay, bakanlık yetkililerinden Artvin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün kurumsal kapasitesinin artırılmasını talep ederek, “ İl müdürlüğümüzün hem personel hem de araç gereç noktasında çok eksiği var. Bunun giderilmesini talep ediyoruz. Turizmi geliştireceğiz kamuda buna destek olacak ama turizm müdürünün altında 2 bin metrelik dağa çıkacak bir araç yoksa bu şehirde turizmi nasıl konuşacağız. Burada ki sorunlar bütüncül bir anlayışla ele alınmalı ve burada konuşulanlarla kalmayıp icraata geçmesini temenni ediyorum” dedi.

-Milletvekili Kışla, “Artvin’in eko turizmin başkenti olmalıdır”

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin’in eko turizmin başkenti
olabileceğini söyledi.
Artvin’in coğrafi ve tabiattı  İsviçre’yi Avrupa’yı aratmayacak güzelliklere sahip olduğunu belirten Kışla, “Artvin Çoruh Üniversitesinin 2 yıl süren çalışmasında 2 bin 727 çeşit bitkisiyle  Artvin’in Türkiye’de bitki çeşitliği bakımından en zengin il olduğunu ortaya koydu. UNESCO’nun Türkiye’deki biyosfer rezerv alanı olarak tek tayin ettiği yer Macahel bölgesi. Bunun için diyoruz ki Artvin EKO turizminin başkenti olabilir

-Barajlar Kenti Haline Geldik

Artvin Barajlar Şehiri haline geldi. Barajlar bir çok ilde sulamak için yapılıyor ilin zenginleşmesine katkı veriyor.  Artvin’deki barajlar elektrik üretimi için yapılıyor. Elektrik üretimi için yapılan barajlar bittiği zaman, bir milyar dolar senede ülke ekonomisine katkısı olacak.
Şuanda biten dört barajımız var. Bir tanede devam eden barajımız var üç tane barajında ihalesi yapıldı. Dokuz barajla 1 Milyar Dolar katkı sağlayacak.  Böyle katkısı olan bir il peki elektriği kimse bize ucuza mı veriyor hayır. Bu fedakarlığı yapmışız birazda bu tip şeylerle kalkınalım.

- Mevcut Yusufeli'ni Minyatür olarak yaşatmalıyız

Barajlara bir ilçemizi verdik Yusufeli İlçesi kalkıyor tarih oluyor. En azından mevcut ilçeyi Minyatür Yusufeli olarak yaşatamaz mıyız?
Bunula birlikte DSİ bölge müdürlüğümüzden 9 barajın yer aldığı barajlar müzesi yapamaz mı?  Bu dokuz barajın temelinden üretimine kadar her anını görsellerinin yer aldığı barajlar müzeside turizme önemli katkı sunacağını düşünüyorum" dedi.

Konuşmaların ardından çalıştay Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtım Genel Müdürü İrfan Önal maderatörlüğünde devam etti.« PREV
NEXT »

Hiç yorum yok

Facebook Comments APPID